Zalanie domu wymaga szybkiego działania. Tuż po wykryciu wycieku i likwidacji awarii należy zająć się osuszeniem mokrych i zawilgoconych powierzchni. Osuszanie podłogi Warszawa powinno zostać wykonane przez specjalistyczną firmę, aby usunąć wilgoć nie tylko z warstw wierzchnich, ale również z głębokich warstw podłogowych. Tylko taka metoda zagwarantuje skuteczne osuszanie i zmniejszy do zera ryzyko pojawienia się pleśni oraz grzybów.
Zalania, podtopienia oraz powodzie sprawiają, że woda przenika do najgłębszych warstw posadzki. Znajduje się w nich m.in. ocieplenie w postaci styropianu lub wełny mineralnej. Popularne techniki stosowane na własną rękę, jak wietrzenie lub osuszanie małymi ogrzewaczami nie przyniosą zamierzonego skutku. Specjalistyczna firma posiada odpowiedni sprzęt, który umożliwi skuteczne osuszanie podłogi Warszawa, nie tylko z zewnątrz, ale również wewnętrznych warstw.
Konstrukcja posadzki – warstwy wymagające osuszenia
Podłoga składa się z kilku warstw. Górne są narażone na negatywne działanie wody podczas zalania, mimo iż ma się poczucie, że ciecz nie dostała się tak głęboko. Woda potrafi dostać się nawet najmniejszymi szczelinami, niewidocznymi gołym okiem, do głębszych warstw posadzki. Typowa konstrukcja podłogi składa się z :
- posadzka – górna warstwa, którą najczęściej są panele, płytki, wykładzina lub drewniana podłoga,
- jastrych – wylewka z warstwą wyrównującą,
- izolacja przeciwwilgociowa i termiczna,
- beton
Wielowarstwowa podłoga – nowoczesna konstrukcja posadzki
Budowa podłogi z wielu warstw jest konieczna z uwagi na zapewnienie izolacji termicznej, akustycznej oraz przeciwwilgociowej. Posadzki budowane są warstwowo, aby m.in. przenosiły obciążenia oraz zapewniały na co dzień komfort użytkowania. Zalanie lub przedostanie się wody do niższych warstw posadzki sprawia, że ciecz nie może odparować, co skutkuje destrukcyjnie na właściwości techniczne podłogi. Osuszanie podłogi Warszawa i jej głębszych warstw powinna wykonać profesjonalna firma, która zadba o usunięcie wody również z głębszych struktur.
Osuszanie warstw podłogi – na czym polega?
Osuszanie głębszych warstw podłogi polega na wyciągnięciu wilgoci powstałej na skutek zalania lub awarii z miejsc trudno dostępnych. To sytuacja, kiedy woda nie może samoistnie odparować. Takie zdarzenie występuje, gdy woda znajdzie się pod panelami, płytami lub pomiędzy warstwami izolacyjnymi. Skuteczne osuszanie podłogi Warszawa może przeprowadzić jedynie profesjonalna firma.
Czekanie na samoistne osuszenie podłogi może potrwać nawet kilka lat. Warto mieć na uwadze, że pozostawienie zalanej lub wilgotnej posadzki przyczynia się do uszkodzenia właściwości izolacyjnych podłogi, powstawania pleśni oraz grzybów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Woda nagromadzona w posadzce będzie przyczyniać się do podciągania wilgoci w górę ściany, co spowoduje niszczenie tynku, listw oraz innych elementów wykończenia wnętrza.
Osuszanie wewnętrznych warstw podłogi
Osuszanie warstw wewnątrz podłogi jest konieczne, gdy woda znajdująca się w środku nie może odparować. Warstwy folii oraz szlichty powstrzymują samoistne odparowanie. Woda będzie próbowała uciekać przez suche ściany, które z kolei będą ją higroskopijnie podciągać ku górze. Miejsca łączenia ścian z podłogą będą więc narażone na pojawienie się mokrych plam, łuszczenie się farby, odpadanie cokołów, rozwój grzybów i pleśni. To powód, dla którego warto zacząć osuszanie jak najszybciej. Brak reakcji doprowadzi do zniszczenia posadzki oraz ścian i rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Wynajęcie profesjonalnej firmy, aby zajęła się osuszaniem podłogi umożliwi uniknięcie kosztownego remontu oraz narażenia na szkodliwą pleśń.
Warstwy posadzki i ich osuszanie
Osuszanie warstw podłogi polega na regularnym wtłaczaniu pod posadzkę suchego powietrza poprzez rozmieszczone odpowiednio otwory. Wtłaczane suche powietrze jest nasycane wilgocią i wypychane w stronę dylatacji, która znajduje się na połączeniu ściany i posadzki. Otwory dylatacyjne umożliwiają wydostanie się na zewnątrz nasyconego wilgocią powietrza, które jest osuszane w specjalnym osuszaczu, a następnie wraca do sprężarki. Cały cykl powtarza się od nowa. Osuszanie może trwać od 1 do 3 tygodni, w zależności od stopnia zawilgocenia warstw posadzki.
Kiedy oraz gdzie warto zlecić osuszanie podłogi Warszawa?
- zalania powodziowe i atmosferyczne,
- zalania na skutek awarii lub uszkodzeń instalacji centralnego ogrzewania lub wody użytkowej,
- zawilgocenie spowodowane kapilarnym podciąganiem wody oraz nagromadzeniem się soli w ścianach,
- przyspieszenie tempa prac remontowych oraz budowlanych,
- błędy instalacyjne i budowlane.
Szybkie osuszanie zalanych pomieszczeń – zalety
- uniknięcie rozwoju pleśni i grzybów,
- ograniczenie lub niedopuszczenie do zniszczenia drewnianych parkietów lub paneli,
- mniejsze koszty ogrzewania, ponieważ mokra termoizolacja nie utrzymuje ciepła,
- właściwa wilgotność pomieszczenia,
- możliwość szybkiego wykonania ewentualnego remontu.
WYCIEKI AWARYJNE & PĘKNIĘCIA RUR
Jesteśmy do dyspozycji przez 7 dni w tygodniu
+48 531 716 813 lub Skontaktuj się z nami